Офіційний сайт КДНЗ №7 «Теремок» комбінованого типу Дніпрорудненської міської ради

Розділи

Календар

« Жовтень 2021 »
Пн   4 11 18 25
Вт   5 12 19 26
Ср   6 13 20 27
Чт   7 14 21 28
Пт 1 8 15 22 29
Сб 2 9 16 23 30
Нд 3 10 17 24 31

Пошук

Виховуємо у дітей самостійність

Чи можна виховати в дитині самостійність і як це зробити? Які помилки допускають батьки і як їх уникнути? У цих складних питаннях допоможе розібратися психолог.

Що таке самостійність?

Зазвичай батьки починають замислюватися про самостійність своєї дитини, коли той починає ходити до школи. Проте починати виховувати це якість потрібно набагато раніше - і чим раніше, тим більших успіхів можна досягти.

Перш ніж говорити про те, як же виховувати в дітях самостійність і коли необхідно це робити, потрібно визначитися з тим, що це таке. Відповідь на питання, що ж таке самостійність, буде різним, залежно від віку дитини.

Зазвичай самостійність розуміють приблизно так: «це вміння людини особисто, без сторонньої допомоги управляти і розпоряджатися своїм життям», «це вміння самому приймати рішення і нести відповідальність за їх наслідки »; тощо. Але всі ці визначення практично не застосовні до маленьких дітей - 2-3-х років або дошкільнятам, хоча і в них ми можемо спостерігати деякі навички самостійності. Якщо говорити про маленьких дітей, то до них більш прийнятно використовувати наступне визначення самостійності: «це здатність себе зайняти, здатність чимось займатися самому якийсь час, без допомоги дорослих».

Фахівці визначають самостійність таким чином:

 

  • вміння діяти за власною ініціативою, помічати необхідність своєї участі в тих чи інших обставин;
  • вміння виконувати звичні справи без звернення за допомогою і контролю дорослого;
  • вміння усвідомлено діяти в ситуації заданих вимог та умов діяльності;
  • вміння усвідомлено діяти в нових умовах (поставити мету, врахувати умови, здійснювати елементарне планування, отримати результат);
  • вміння здійснювати елементарний самоконтроль і самооцінку результатів діяльності;
  • вміння переносити відомі способи дій в нові умови.

 

Самостійність розвивається поступово, і починається цей процес досить рано. Давайте відзначимо найбільш важливі етапи та вікові періоди для становлення цього найважливішого людської якості.

Етапи становлення

Перш за все, це ранній вік. Вже в 1-2 роки у дитини починають з'являтися перші ознаки самостійних дій. Особливо яскраво прагнення до самостійності проявляється в 3 роки. Існує навіть таке поняття, як криза 3-х років, коли дитина раз у раз заявляє: «Я сам!». У цьому віці він все хоче робити сам, без допомоги дорослого. Але на цьому етапі самостійність є лише епізодичною характеристикою дитячої поведінки.

До кінця цього періоду самостійність стає відносно стійкою особливістю особистості дитини.

Підлітковий вік - коли дитина відділяється від батьків, прагне до незалежності, самостійності, «хоче, щоб дорослі не лізли в його життя».
Як бачимо, передумови розвитку самостійності складаються в ранньому віці, однак лише починаючи з дошкільного віку, вона набуває системність і може розглядатися як особливе особистісне якість, а не просто як епізодична характеристика дитячої поведінки.

До кінця підліткового віку при правильному розвитку самостійність формується остаточно: дитина не просто вміє щось робити без сторонньої допомоги, але і брати відповідальність за свої вчинки, планувати свої дії, а також себе контролювати і давати оцінку результатам своїх дій. Підліток починає усвідомлювати, що самостійність не означає повної свободи дій: вона завжди утримується в рамках прийнятих у суспільстві норм і законів, і що самостійність - це не будь-яка дія без сторонньої допомоги, але дія свідоме і соціально прийнятне.

Наші рекомендації

Якщо говорити про виховання самостійності, то, виходячи з різних вікових етапів, можна дати наступні рекомендації батькам.

Ранній вік

1. Необхідно пам'ятати, що не потрібно виконувати за дитину те, що він може зробити сам. Якщо дитина вже навчився, наприклад, є чи одягатися без допомоги дорослого, то дайте йому можливість робити це самостійно! Звичайно, Ви можете одягнути дитину швидше, ніж він зробить це сам, чи нагодувати його, не забруднивши одяг і все навколо, але тоді Ви будете заважати зростанню самостійності дитини.

2. Слід допомагати дитині тільки в тому випадку, якщо він сам просить дорослого про допомогу. Не потрібно втручатися в діяльність дитини тоді, коли він чимось зайнятий, якщо він не просить Вас про це. Звичайно, дорослі часто краще розуміють, як виконати ту чи іншу дію, але важливо дати можливість дитині знайти рішення самостійно! Нехай він вчиться осягати якісь речі сам і робити маленькі відкриття. Але батькам при цьому слід бути розумними! Якщо дитина робить щось, що представляє небезпеку для нього, то слід, звичайно ж, захистити його від цього, навіть якщо він не просить про це.

3. Потрібно всіляко заохочувати прагнення до самостійності. У цьому віці дитина дуже часто повторює: «Я сам!». Важливо не перешкоджати йому в цьому прагненні (звичайно, в межах розумного), всіляко стимулювати його спроби самостійних дій. Дуже часто батьки на невмілі спроби свого чада щось зробити самостійно реагують так: «Не заважай!», «Відійди», «Ти ще маленька, не впораєшся, я сам (а) все зроблю» і т.д. Намагайтеся давати дитині можливість спробувати свої сили. Хоче він помити підлогу, - дайте йому відерце і ганчірку. Вам буде потрібно потім усього кілька хвилин, щоб непомітно прибрати за ним калюжі, що утворилися в результаті його праці, але зате в дитини будуть формуватися навички не тільки самостійності, але й працьовитості. Хоче він попрати свій носовичок? Дозвольте йому зробити це. Нічого страшного, якщо потім Вам доведеться перепрати його, адже в даний момент не так важливий кінцевий результат. Підтримуйте дитину і схвалюйте його дії - адже він так має потребу в цьому. Головне не робити предметом глузувань його невмілі спроби. Адже від малюка деколи потрібно дуже багато зусиль для того, щоб зробити те, що дорослій здається простим і нескладним. Якщо у дитини щось не виходить, можна делікатно пояснити йому помилку і обов'язково підбадьорити, допомогти йому повірити в те, що у нього обов'язково все вийде.

Дошкільний вік


1. У цьому віці непогано давати дитині можливість самостійно вибирати те, що він сьогодні надіне. Але при цьому варто не забувати, що дитині потрібно допомогти з вибором. Йому потрібно пояснити, наприклад, що зараз осінь, дощі, прохолодно на вулиці, тому літній одяг треба відкласти до весни, а от з осінніх речей він може вибрати, що йому більше до душі. Можна також починати разом з дитиною робити покупки в магазині і враховувати його вибір.

2. Але, мабуть, головне завдання дорослого - привчити дитину до думки, що для нього, як і для всіх в сім'ї, існують певні правила і норми поведінки, і він повинен їм відповідати. Для цього важливо закріпити за дитиною постійне доручення, відповідне її віку. Звичайно, можливості дитини в дошкільному віці ще дуже невеликі, але все-таки вони є. Навіть найменша дитина 2-3-х років, а тим більше дошкільник, в стані прибрати, наприклад, свій куточок з іграшками. Також обов'язком дошкільника в сім'ї може стати поливання кімнатних рослин, допомогу у накритті обіднього столу (розкласти серветки, столові прилади, поставити хліб і т.п.), допомога у догляді за домашнім вихованцем і ін

3 . Не слід захищати дитину від проблем: дозволяйте йому зустрічатися з негативними наслідками своїх дій (або своєї бездіяльності).

4. Виховання самостійності передбачає також формування в дитини вміння знайти самому собі заняття і якийсь час займатися чим-то, не залучаючи до цього дорослих.

5. Основною помилкою дорослих у вихованні дитячої самостійності є, частіше всього, гіперопіка дитини і повне усунення від підтримки його дій.

Самостійності у дітей

Відповідно до чинної Державної базової програми не слід зводити буття дітей лише до участі в організованій діяльності, а натомість націлюватися на наповнення їхнього буття цікавою та змістовною діяльністю самостійного, вільного типу упродовж кожного дня, в межах якої малюкам надається право вибору: де, коли, скільки часу, з ким і як діяти.

Наші рекомендації

Якщо говорити про виховання самостійності, то, виходячи з різних вікових етапів, можна дати наступні рекомендації вихователям і батькам.

1. Необхідно пам'ятати, що не потрібно виконувати те за дитину, що вона може зробити сама. Якщо дитина вже навчилася, наприклад, їсти чи одягатися без допомоги дорослого, то дайте їй можливість робити це самостійно! Звичайно, Ви можете одягнути дитину швидше, ніж вона зробить це сама, чи нагодувати її, не забруднивши одяг і все навколо, але тоді Ви будете заважати зростанню самостійності дитини.

2. Слід допомагати дитині тільки в тому випадку, якщо вона сама просить дорослого про допомогу. Не потрібно втручатися в діяльність дитини тоді, коли вона чимось зайнята, якщо вона не просить Вас про це. Звичайно, дорослі часто краще розуміють, як виконати ту чи іншу дію, але важливо дати можливість дитині знайти рішення самостійно! Нехай вона вчиться осягати якісь речі сама і робити маленькі відкриття. Але батькам при цьому слід бути розумними! Якщо дитина робить щось, що представляє небезпеку для неї, то слід, звичайно ж, захистити її від цього, навіть якщо вона не просить про це.

3. Потрібно всіляко заохочувати прагнення до самостійності. У цьому віці дитина дуже часто повторює: "Я сам!". Важливо не перешкоджати малюку в цьому прагненні (звичайно, в межах розумного), всіляко стимулювати його спроби самостійних дій. Дуже часто батьки на невмілі спроби свого чада щось зробити самостійно реагують так: "Не заважай!", "Відійди", "Ти ще маленька, не впораєшся, я сам (а) все зроблю" і т.д. Намагайтеся давати дитині можливість спробувати свої сили. Хоче вона помити підлогу, - дайте їй відерце і ганчірку. Вам буде потрібно потім усього кілька хвилин, щоб непомітно прибрати за нею калюжі, що утворилися в результаті її праці, але зате в дитини будуть формуватися навички не тільки самостійності, але й працьовитості. Хоче малюк попрати свій носовичок? Дозвольте йому зробити це. Нічого страшного, якщо потім Вам доведеться перепрати його, адже в даний момент не так важливий кінцевий результат. Підтримуйте дитину і схвалюйте її дії - адже вона так має потребу в цьому. Головне не робити предметом глузувань її невмілі спроби. Адже від малюка деколи потрібно дуже багато зусиль для того, щоб зробити те, що дорослому здається простим і нескладним. Якщо у дитини щось не виходить, можна делікатно пояснити їй помилку і обов'язково підбадьорити, допомогти їй повірити в те, що у неї обов'язково все вийде.

У період між двома і трьома роками в поведінці багатьох дітей відбувається різка зміна: раніше слухняні малюки починають вередувати, влаштовувати істерики, намагаються все робити тільки самостійно і на всі звернення відповідають «ні». Негативізм, свавілля і упертість пояснюються тим, що дитина починає усвідомлювати себе як самостійну особистість і виявляти власну волю. Для того щоб підтримати у дитини прагнення до самостійності і зберегти при цьому свій авторитет, батьки повинні провести чітку межу між тим, що дитина вже може вирішувати сама, і тим, що поки не повинно обговорюватися.

Як підтримати самостійність дитини?

З прагненням малюка до самостійності боротися не слід, оскільки навчитися чомусь новому він може, тільки спробувавши зробити це сам. У період кризи трьох років відбувається становлення такої важливої якості особистості, як цілеспрямованість. Для того щоб дитина могла розвиватися вільно і гармонійно, вона повинна мати можливість досягати всього сама методом проб і помилок. Робити це, зрозуміло, потрібно під постійним контролем з боку дорослих. Дуже важливо заохочувати дитину у випадку навіть самого незначного успіху, і ретельно аналізувати кожну невдачу. Усвідомивши причину своєї невдачі, малюк зробить нові спроби, і врешті-решт доб'ється успіху.

Виховні моменти на замітку

З початку 3-го року надайте дитині посильну самостійність у всьому, що дитина може виконувати без зайвої опіки дорослого.

Ставтеся до самостійних дій дитини з повною серйозністю.

Проявляйте терпіння до становлення якого-небудь навику або уміння (давати час на його відпрацювання).

Не допускайте негативних висловлювань на адресу дитини, прагне самостійно, хай невміло, виконати ту чи іншу дію.

Довіряйте дитині, висловлюйте впевненість у тому, що малюк впорається із завданням і у нього все вийде.

У процесі виконання будь-які дії підтримуйте і частіше хваліть дитину.

Дайте відчути маляті, що результат його дій вам не байдужий. Якщо малюк виконав поставлене перед ним завдання, необхідно це зазначити, висловити радість; якщо в дитини що-небудь не виходить, спробуйте полегшити умови виконання, допомогти, якщо дитині важко, але добитися, щоб він хоча б частково виконав щось сам.

Формуйте у малюка установку на подолання труднощів, прагнете приводити дії дитини до позитивного результату.

По можливості виключайте з практики ситуації, в яких дитина заздалегідь виступає в ролі невдахи.

Намагайтеся не завищувати і не занижувати самостійні можливості дитини.

Не хваліть дитину за незаслуженого приводу. Похвала повинна бути адекватна результату дії.

Дайте позитивну установку на майбутнє, навіть якщо дитині щось не вдалося (наприклад, завтра все вийде).

Продовжуйте формувати інтерес до ігор, занять, показів, драматизація, в яких дитина одержувала б зразки позитивної поведінки.

Не давайте занадто легких завдань, доручень, що не вимагають вольового зусилля: ведіть дитину через подолання посильних труднощів до позитивного результату.

Формуйте у дитини особливий інтерес до людини (людей), їх діяльності і діям, світу людських відносин.

Не починав дії малюка раптовим вторгненням у його справи, перериваючи його гру (заняття) настирливим вказівками.

Ставтеся до дитини як особистості, що формується!

Які етапи має пройти дитина для розвитку якогось самостійного навику?

1. Участь у якій-небудь справі і допомога дорослих.

2. Спільне з дорослими виконання завдання.

3. Виконання завдання за допомогою дорослих.

4. Самостійне виконання завдання.

У яких же питаннях дитина повинна самостійно вирішувати те чи інше питання, а в яких вдаватися до допомоги дорослих?

Для того, щоб самостійне рішення виникаючих питань стало у дитини звичним, потрібно виконати три умови:

  1. дитина повинна хотіти виконати дане завдання;
  2. у дитини має існувати якась перешкода перед поставленим завданням;
  3. після виконання завдання вона повинна отримати якусь винагороду, хоча б словесно.

Які ще способи допомагають привчити дітей до самостійності?

- Виховання слухняності у дитини завжди добре позначається на його самостійності.

- Дитина повинна бачити реальні приклади самостійності інших дітей.- Створюйте свідомо посильні для дитини завдання для самостійного виконання.

Приміром, для 5-ти річної дитини складіть список умінь, якими вона повинна володіти до 6-ти років і дайте можливість самостійно на протязі тривалого часу освоювати ці навички.

- Створюйте ситуації, що показують з привабливою боку самостійне рішення будь-яких питань.

- Створюйте ситуації, в яких самостійне вирішення питання є єдиною і вимушеним заходом.

- Давайте дитині можливість вийти зі звичної ситуації комфорту, помістивши її в незнайоме середовище з реальними труднощами.

- Поступово підвищуйте вимоги до дитини в тих чи інших питаннях.

- Поступово привчайте навику самообслуговування і турботі про близьких.

Існує думка, що вільне виховання, що дає дитині повну свободу дій, допоможе їх стати самостійною. Насправді це не так. Саме батьки відповідальні за те, якою виросте їх дитина. Якщо на дитину не впливатимуть батьки, тоді вона буде схильна до впливу чужих людей. Це може призвести до плачевних наслідків.

Самостійність увазі осмислене прийняття рішення з урахуванням подальших наслідків. Як привчити до цього дитину?

- Дитина завжди повинна бачити можливості, що відкриваються перед нею і можливі варіанти своїх дій, вона повинна самостійно вибирати варіант дій у кожній конкретній ситуації. Обов'язковою умовою є і обговорення подальших наслідків, до яких призведе обраний дитиною варіант дій.

- Обов'язково давайте дитині якісь домашні обов'язки, які вона може виконати самостійно протягом якогось часу. Це дозволить йому нести відповідальність за прийняття рішення та виконання завдання.

- Плануйте справи спільно. Спробуйте скласти розклад, в якому буде прописано час, відведений і на відпочинок і на виконання потрібного завдання.

 

Оголошення

Логопедична служба

Якщо вашому малюку необхідна допомога у тому, щоб розмовляти красиво і чітко, вірно будувати слова та речення, збагатити словниковий запас – ми запрошуємо вас до логопедичних груп КДНЗ №7 «Теремок» - «Зайченята» та «Соняшки».

Вчителі-логопеди пропонують Вам широкий спектр логопедичних послуг для дітей 5-го та 6-го року життя з різними порушеннями мовлення, а саме:

Консультація та діагностика ( логопедичне обстеження)

Постановка звуків

Корекція звуковимови

Заняття з розвитку мовлення

Логопедичний массаж

Дізнайтесь про рівень розвитку мовлення вашої дитини – запишіться на безкоштовну консультацію до логопеда!
Запис по тел. 097-780-4689, 097-194-6077

Детальніше

Консультації для батьків